Ziraat FX Dolar Yorumları - 11 Ocak Salı

Ziraat FX 11 Ocak Salı Dolar yorumlarını açıkladı. Dolar ne olur?

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Ali Servi

Ziraat FX 11 Ocak Salı Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar...

USD/TRY: Geçen haftaki şahin Fed tutanaklarının ardından ABD’de işgücü piyasasındaki görünüm ve enflasyonist baskının sürebileceğine işaret eden saatlik ücretlerdeki artış faizlerde yukarı yönlü risklerin canlı kalmasını sağlıyor. Bu da ABD on yıllık tahvil faizinin %1,80 ile son ayların en yüksek seviyesine taşırken, piyasalarda dalga boyunu arttırıyor. Tahminen Dolar’daki pozisyonlanmalar ve Euro Bölgesi’nde %5’e yükselen enflasyon ile birlikte ECB’nin de şahinleşebileceğini beklentileri nedeniyle yükselemeyen Dolar endeksi (DXY) de dün %0,3 oranında yükseliş kaydetti.

Bu sabah ise ABD on yıllık tahvil faizinin %1,80’nin altında olması piyasalardaki stresi biraz azaltmış gözükse de temkinli hava sürüyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki kazançlar ise sınırlı. Şu aşamada faizlerde yukarı yönlü riskler nedeniyle GOÜ para birimleri toparlanmakta zorlanabilecekken, yarın ABD’de açıklanacak enflasyon verisi öncesinde bugün Powell’ın TSİ 18’de Senato Bankacılık Komitesi’ndeki konuşması izlenecek. Yurtiçi tarafta ise Kur Korumalı TL Mevduat hesabı ile ilgili yeni tebliğ takip edildi. Buna göre Resmi Gazete’de bu sabah yayımlanan tebliğ ile tüzel kişilerin de Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açmasının önü açıldı.

Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, kurda 13,80 etrafındaki yönsüz görüntü sürüyor. Şu aşamada, kısa vadeli yaşanan yükseliş ve «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulaması dikkate alındığında Dolar/TL’de yükseliş alanının azaldığını düşünüyoruz ki kurda yükseliş momentumunun yavaşladığını da izliyoruz. Bu kapsamda, Dolar/TL’nin 14 seviyesinin altında fiyatlanmaya devam edebileceği görüşümüzü koruyoruz. Diğer yandan, bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda 14,30 bölgesine doğru bir ivmelenme gözlenebilir. Aşağıda ise 13,65 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 13,35 desteğine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber