Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 17 Ocak Pazartesi

Ziraat FX 17 Ocak Pazartesi Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

USD/TRY: Cuma günü ABD’de Omikron varyantı ile yüksek enflasyon seviyelerinin yansımaları izlenirken, perakende satışlar aralıkta aylık %0,1 düşüş beklentisine karşılık %1,9 geriledi. Michigan Üniversitesi tüketici güveni öncü verisi de ocak ayında 70,6’dan 68,8’e geriledi. Bu verilere karşın Dolar endeksi (DXY) %0,4 oranında yükseldi. Ancak, DXY haftalık olarak %0,6 oranında düşüş kaydetti.

Fed’den agresif beklentilerin arttığı ortamda DXY seyir yakından izlenecekken, ABD on yıllık tahvil faizi kritik %1,80 bölgesine yakın seyrediyor. ABD on yıllık tahvil faizinin bu seviyenin üzerinde kalması Dolar’da güçlenmeyi beraberinde getirebilir. Ancak, bugün ABD piyasaları kapalı. Dolayısıyla hareketler sınırlı kalabilir ki geçen hafta pozitif tarafta kapatan Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde haftanın ilk işlem gününde en azından baskı gözlenmeyebilir. Geçen hafta %1,9 oranında değer kazanan TL’nin de bugün pozitif bir görüntü sergileyebileceğini düşünüyoruz.

Bu kapsamda, kurun 13,67 direncinin altında kalarak 13,34 seviyesini test edebileceğini öngörüyoruz. Sonraki destek ise 13,20 bölgesinde. Bu hafta yurtiçinde perşembe günkü TCMB faiz kararı öne çıkarken, yurtdışıda ABD’de konut ve işsizlik maaş başvuruları verileri, Japonya Merkez Bankası faiz kararı, Çin odaklı haber akışı ve ECB toplantı tutanakları izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.