Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 20 Ocak Perşembe

Ziraat FX 20 Ocak Perşembe Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

USD/TRY: TCMB faiz kararını (saat 14’te) bekleyeceğimiz güne küresel piyasaların toparlanarak başladığını izliyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki sakinleşme ve Çin’in zor durumdaki gayrimenkul sektörüne yönelik destekleyici adımlar atacağı söylemleri piyasalardaki risk iştahını olumlu etkilemekte. Bunun yanı sıra Rusya ve Ukrayna tarafındaki haber akışının da şu aşamada yatışması piyasalara ek destek veriyor.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de genel olarak Dolar karşısında değer kazanma eğiliminde. TCMB tarafına bakıldığında, piyasa beklentisi politika faizinde değişiklik yapılmaması yönünde. Böyle bir kararda TL’de son zamanlarda görülen olumlu sayılabilecek fiyatlama belirginlik kazanabilir ve kur 13,20 seviyesini hedefleyebilir. Sonraki hedef ise 12,96 seviyesinde. Aksi durumda kurda olası yükselişlerin kalıcılı olmasını beklemiyoruz.

Ara ve ana dirençler sırasıyla 13,67 ve 13,82 seviyelerinde. Bugün yurtdışında ABD’de aralık ayına ilişkin ikinci el konut satışları ve 15 Ocak haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Avrupa tarafında ise ECB’nin 16 Aralık’taki Para Politikası Kurulu toplantına ilişkin tutanaklar yayımlanacak. Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde TSİ 13’te aralık ayına ilişkin nihai TÜFE verisi açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.