Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 25 Ocak Salı

Ziraat FX 25 Ocak Salı Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

SD/TRY: Yarın sonuçlanacak Fed toplantısı beklenirken, küresel piyasalarda oynaklığın oldukça arttığı gözleniyor. Hisse senedi piyasalarındaki oynaklığı gösteren VIX endeksi, Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Sıkılaştırma yönünde sinyallerin gelmesi beklenen Fed dışında, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınaktan kaynaklı gerilim de oynaklığın artmasına neden olan iki ana faktör. Artan oynaklık ve zayıflayan risk iştahından da Dolar destek buluyor.

Yurtdışı piyasalardaki görüntü nedeniyle kurun da düşmekte zorlandığını izliyoruz. Şu aşamada, geçen hafta faizi sabit bırakan TCMB kararı ve hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ekonomist ve akademisyenler ile yaptığı toplantı sonrasında takip edilen açıklamalarla Dolar/TL’de en azından yukarı yönlü hareket alanının – risk iştahındaki görüntüye karşın – azaldığını düşünüyoruz. Kurun da bugün 13,35 -13,55 arasında dalgalanmasını bekliyoruz. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 13,2650 desteği, yukarıda ise 13,67 direnci takip edilebilir.

Bugün ABD tarafında, TSİ 18’de ocak ayına ilişkin Conference Board tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat sanayi endeksi takip edilecek. Avrupa tarafında, Almanya’da TSİ 12’de ocak ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi takip edilecek. Ayrıca IMF, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.