Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 27 Ocak Perşembe

Ziraat FX 27 Ocak Perşembe Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

USD/TRY: Dün Fed beklentilere paralel olarak faizleri sabit bırakırken, mart ayında varlık alım programının sonlandırılması kararını aldı ve faizlerin mart ayında artacağına yönelik güçlü sinyaller verdi. Fed kararı ardından risk iştahının azaldığını izliyoruz. Dün Fed kararı sonrasında ABD borsaları önce yükseliş sergilese de, Powell’ın martta sıkılaştırma adımları atmaya hazır olduğunu belirtmesi ile piyasalar sert satışlarla karşılaştı. Asya piyasalarında da sert satışlar olduğu gözlenmekte.

Dolar endeksi (DXY) ise sabah saatlerinde yukarı yönlü hareketini sürdürmekte. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de baskı altında. Dolar/TL tarafında DXY’deki yükselişe bağlı olarak 13,55 seviyesinin üzerinde işlemlerin geçtiğini gözlemliyoruz. Yukarı yönlü hareketin devamında 13,67 seviyesi güçlü direnç konumunda. Bu seviyenin aşılması halinde 13,82 -13,85 bir sonraki direnç bölgesi olarak karşımıza çıkabilir. Öte yandan, aşağı yönlü hareketlerde 13,50 ve 13,35 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Bugün yurtiçinde TSİ 10.30’da TCMB tarafından yılın ilk Enflasyon Raporu yayınlanacak ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu ve soru ve cevap kısmında vereceği mesajlar takip edilecek. Yurtdışında ise ABD’de TSİ 16.30’da aralık ayına ilişkin öncü dayanıklı mal siparişleri verisi ile geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin revize GSYH büyüme verileri ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi açıklanacak. Ayrıca ABD’de TSİ 16.30’da 22 Ocak haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.