Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 7 Ocak Cuma

Ziraat FX 7 Ocak Cuma Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

USD/TRY: Bugün TSİ 16.30’da ABD’de açıklanacak istihdam piyasası verileri öncesinde piyasalarda kısmi toparlanma çabası gözleniyor. Ancak, ABD on yıllık tahvil faizi %1,70’in üzerinde seyretmeye devam ediyor. Aralıkta tarım dışı istihdam artışının 433 bin kişiye yükselmesi, işsizlik oranının %4,1’e gerilemesi ve ortalama saatlik kazançların ise yıllık artış hızının %4,2’ye gerilemesi beklenirken, tahminlerin üzerindeki bir veri Fed’den agresif beklentileri beraberinde getirebilir ve ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş belirginlik kazanabilir. Bu da Gelişmekte Olan Ülke para birimleri üzerinde baskı yaratabilir.

Aylık ortalamasının üzerine çıkan Dolar/TL tarafında ise şahin Fed tutanaklarının ardından yükselişin sürdüğünü izledik. Ancak, momentum yakın döneme göre daha düşük. Şu aşamada kısa vadeli yaşanan yükseliş ve «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulaması dikkate alındığında kurda yükseliş alanının azaldığını izliyoruz. Bu kapsamda, kurda 14 seviyesinin altında fiyatlama bekliyoruz. Diğer yandan, bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda 14,30 bölgesine doğru bir ivmelenme gözlenebilir. Öte taraftan, aşağıda 13,65 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 13,35 desteğine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

Bugün ayrıca ABD’de TSİ 18’de San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin, TSİ 20’de Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in ve TSİ 20.15’te Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları takip edilecek. İstihdam verileri sonrasında Fed üyelerinin açıklamaları da oynaklık yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.