Gündem

Zorunlu Trafik Sigortasına Eylül ayı artışı yapıldı: İstanbul, Ankara, İzmir illerinde fiyatlar ne kadar oldu?

Zorunlu Trafik Sigortasına Eylül ayı itibariyle %20 oranında zam uygulandı. 81 ilde araç sahipleri için geçerli olacak zam tutarı sonrası tavan fiyatta yaşanan artış dikkatleri çekti. İstanbul’da en ucuz sigorta merak edilmeye başlandı.

EYLÜL AYI ZAMLI FİYATLAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ!

Eylül ayı Zorunlu Trafik Sigortası zammından trafiğe kayıtlı olan yaklaşık 26 milyon araç bu durumdan etkilendi. Zorunlu Trafik Sigortası kabahat oranını azaltmayı kısmen ya da tamamen yaşanacak maddi üreci karşılamayı sağlıyor. 81 ilde uygulanmaya başlanan zamlı Zorunlu Trafik Sigortası ücreti sonrası İstanbul’da en ucuz sigorta 2.296 TL’ye ulaştı. 1 Eylül itibariyle gerçekleşen %20’lik artış sonrası tavan fiyat aylık artış oranı %2.25’ten %4.75’e çıkarılmış oldu.

HER İLDEKİ RİSK HARİTASINA GÖRE TAVAN FİYAT DEĞİŞİYOR!

Yıl içerisinde Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmaktan kaçınanlar için ceza oranı 169 TL oldu. Aracın sigortasız olduğu tespit edildikten sonra buna ek trafikten tamamen men edilme ve otopark masrafı da ekleniyor. Trafik sigortaları son 5 yıldır tavan fiyat uygulaması üzerinden belirleniyor. Devletin belirlediği artış oranı üzerinden bir rakam belirlemek mümkün olmuyor. Her ildeki risk haritasına göre tavan fiyat üzerinden bir tarife belirleniyor.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI KATSAYI FARKI HER GEÇEN YIL ARTTI!

Tavan fiyat tarifesi aylık olarak düzenli artışlarla yükselebiliyor. Buna ilave olarak katsayı güncellemesi de meydana geliyor. Bu yıl içerisinde araç sigortalarında da sıklıkla değişim yaşandı. Tavan fiyat 31 Aralık 2021 yılına kadar %1 oranında iken 2022 yılı Şubat ayı itibariyle katsayı artışı %1.50’ye kadar ulaştı. Sonuçta 1 Haziran itibariyle Zorunlu Trafik Sigortasında %25’lik bir artış yaşanmış oldu. 1 Mayıs itibariyle aylık katsayı oranı %2.25’e ulaştı.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ DÜŞMÜŞ ARAÇLARDA TUTAR ARTIYOR!

1 Eylül tarihi itibari ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yönetmeliği kapsamında Zorunlu Trafik Sigortası tarifeleri güncellendi. %20 tutarında zam yaşandı. Mayıs ayındaki %2.25’lik katsayı farkı %4.75’e ulaştı. Sonuç olarak toplamda %24.75 oranında zam uygulanmış oldu. Hasarsızlık indirimi düşmüş araçlarda bu fiyat daha da artıyor. Bu rakam 4. basamağa göre belirleniyor. 7. basamakta olanların prim indirim oranı %45 yerine 42’ye düşüyor. 6. basamakta olanların %30 yerine %22’ye düşüyor. 5. basamakta yer alanlar %15 yerine %10 indirimden yararlanıyor.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR İÇİN YENİ TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI

Zorunlu Trafik Sigortası tutarı 81 ilde farklı oranlarla 7 farklı basamak üzerinden değerlendiriliyor.

  • İstanbul ili için 1.basamakta olanlar 9 bin 301 TL. 7.basamakta olanlar ise 2 bin 296 TL ödeyecek.
  • Ankara’da ili için 1. basamakta olan kişi 9 bin 038 TL. 7. basamakta olan kişi 2 bin 231 TL ödeyecek.
  • İzmir’de yaşayanlar için 1. basamakta olanlar 8 bin 775 TL. 7. basamakta olanlar 2 bin 166 ödeyecek.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.